Ostu- ja hankeprotsess Odoos

Ostu- ja hankeprotsess Odoos

Ostmine on paljude ärimudelite kõige probleemsem etapp või nõrgem lüli, olgu tegemist siis kaupade, töö või teenuste sisseostuga. Klassikaline väljakutse seisneb selles, et tuleb minimeerida kaupade ja materjalide ladustamiskulud, ja tagada ettevõtte likviidsus, kuid samal ajal tagada toodete ja materjalide kättesaadavus, et ei tekiks viivitusi tootmises või tarnimises.

Seda ja paljusid teisi kaasaegseid hankeprotsessi väljakutseid aitab lisaks äritarkusele lahendada tarkvara.

  Odoo puhul on selleks ostu- või ostujuhtimise moodul, inglise keeles lihtsalt Purchase.

  Nagu ka kõiki teisi mooduleid, iseloomustab ka seda kaks peamist omadust: ühelt poolt    võimas ja teiselt poolt lihtne.

 Odooga saab hallata hõlpsalt nii hankimise, tellimise kui kulude analüüsi protsesse igat tüüpi kulude jaoks - nii otseste ja kaudsete materjalide kui ka teenuste jaoks - kõike ühest kohast. 

 

Odoo ostujuhtimise tööriista peamised eelised on: 

 • lattu saabumise protsessi kiirendamine
 • maksete ja arvete automaatne loomine 
 • tulevaste kulude parem planeerimine
 • hangete läbipaistvus
 • riskide vähendamine 

Ja loomulikult - nagu ka kõigi teiste moodulite puhul - automaatne liidestus äri kõigi teiste funktsioonidega - turundus, müük, raamatupidamine, ladu, ostukohad jne.


Automatiseeritud ostuprotsess


Tänu täielikult integreeritud lahendusele on Odoos ostuprotsessid võimalik väga suurel määral automatiseerida.

Keskne funktsioon ostumoodulis on ostutaotlus. Kui ladu ja ostureeglid on seadistatud, siis tekitab Odoo ostutaotlusi taastellimise reeglite alusel ise. Näiteks kui mingi kaup saab laos otsa, tellib Odoo reeglites määratud tingimustele vastavalt kaupa juurde.

Reeglitega saate määrata näiteks minimaalse ja maksimaalse varude taseme ladudes, minimaalse koguse asukoha või tarnija kohta, logistikareeglid. Ostud saab seadistada automaatseks ka sõltuvalt müügist, prognoositavatest tootmistellimustest või muudest parameetritest.

Iga toote jaoks saab seadistada erinevad reeglid sõltuvalt teie müügi-, tootmise või tarnestrateegiast.


Ostuprotsess Odoos 

Selles blogipostituses demonstreerime ainult mõningaid sissevaateid manuaalsesse ostuprotsessi ja ei süvene süsteemi kõigisse nüanssidesse, Odoo tegelikud võimalused on võrratult avaramad. 


Mõned sissevaated 

Ostutaotlus on ostuprotsessis oluline dokument, kuna annab teavet üksikute osakondade vajaduste kohta ning võimaldab hankimist planeerida ja eelarve täitmist kavandada.Siin täidad ära, mida peab ostma, kui palju, kes esitab taotluse, kes peab selle heaks kiitma, tarne kuupäeva jne.

Hinda pole siin muidugi veel näidatud, kuna seda lihtsalt ei teata veel.

Kuid spetsifikatsiooni väljale saad soovi korral kirjutada toodete ligikaudse maksumuse. 

Loodud ostutaotluste põhjal saad edasi luua  pakkumismenetluse, mis algab pakkumiskutsest (RFQ).

 

Pakkumiskutse (Request for Quotation)
 


RFQ ja pakkumismenetluste kasutamise üks eeliseid on tarnijate vahel loodud konkurents.  

Täpsustad süsteemis selgelt ära oma vajadused, saadad need otse süsteemist tarnijatele ja igaüks esitab oma parimad hinnad (või teenused).  

Veel üks eelis on see, et saad koostada nimekirja tarnijatest, kes on esitanud pakkumisi, isegi kui nüüd need pakkumised teile täielikult ei sobi. Kui valitud tarnija ei suuda teie tellimust täita, on teil juba nimekiri alternatiivsetest tarnijatest, kellega saad vajadusel kiiresti ühendust võtta.

 

RFQ  (A request for quote) sisaldab tavaliselt enamat kui toote või teenuse hinna küsimist: sageli nõutakse ka tarnijatelt teabe tasumistingimuste, kauba kvaliteeditaseme või lepingu mahu kohta.  

Parima hinna ja kvaliteedi suhte saamiseks sisaldab RFQ sageli kaupade või teenuste spetsifikatsioone, et veenduda, et kõik tarnijad teevad sama toote või teenuse pakkumist. 

Reeglina peavad tarnijad päringule vastama kindlaksmääratud kuupäeval ja kellaajal. Odoo toetab kõiki selliseid võimalusi.

 

Uue tarnija sisestamine 


Selles aknas saate sisestada tarnija nime, kuupäeva, täpsustada hinnakirja ja sisestada teabe toote kohta. 

Kui teil on juba varasemalt tarnija sisestatud, siis paljud lahtrid täidab Odoo automaatselt. Kuid vajadusel saad neid andmeid muuta. Samuti täidetakse automaatselt tarnija hinnakirjast ka kauba hind. See tähendab, et sisestatakse kõik kauba ostmiseks vajalikud andmed, mis on teatud aja jooksul märgitud lepingus või tarnijaga suuliselt sõlmitud lepingus.

 

Toote valik

 

Toote valimisel täidab Odoo automaatselt toote vormi väljad: 

 • Kauba mõõtühik, mis valitakse kaardi "tooted" mõõtühiku välja alt;
 • Kauba kirjeldus tarnija keeles;
 • Planeeritud kuupäev, mis arvutatakse alates tellimuse kuupäevast ja tarnija poolt kohaletoimetamise ajast (tarnitud kaupadele)
 • Kaubaühiku hind (automaatselt tarnija hinnakirjast)
 • Maksud, mida on kirjeldatud tootekaardil ja vastaspoole kaardil, sõltuvalt maksuseadetes ette nähtud reeglitele.


Ühtki asja ei pea topelt sisestama või kusagilt näpuga järge ajama.

(Selle eelduseks siis, et toodete detailid on eelnevalt süsteemi sisestatud).
Pärast “Hinnapäringu” kinnitamist (corfirm order) muutub see automaatselt ostutellimuseks, mis on juba aluseks kauba lattu saatmisele ja tarnijalt arve saamisele.

 

Ostutellimus

 Viimane vaade ja dokument pakuvad juba huvi ka ettevõtte raamatupidamisosakonnale, sest see on automaatselt aluseks tarnija arve tasumiseks ja kauba lattu saatmiseks.  

Ostutellimus aitab ettevõttel saada igat tüüpi ostudest täielikku läbipaistvat pilti ja paremini kavandada edasisi tarneid, laoseisu ja makseid, kuna kõik ostud toimuvad elektroonilise dokumendihalduse kaudu.

Ostutellimuse saab aga teha süsteemist muidugi ka eelnevaid protsesse läbi tegemata.

 

Kauba vastuvõtmine

Tellimuse kinnitamisel genereerib Odoo automaatselt lattu ülekandmise dokumendi. (Klõpsa vasakus ülanurgas oleval nupul "Kaupade ja materjalide vastuvõtmine" või paremas ülanurgas asuval nupul "Saadetised"). Klõpsamisel avaneb juba lao dokument.Analüütika (Reporting)

Menüüpunkti alt Reporting saab hõlpsalt luua erinevaid graafikuid ja väljavõtteid, mis aitavad veelgi efektiivsemalt järgmisi hankeid ja oste planeerida. 


Kas Odoo ostumoodul sobiks ka sinu ärile?

Kirjuta kommentaar

Email again:
 1. fztWwQiVLjgym 4. veebruar 2021
  gIpfDlhwiQkFs
 2. jRonCQVKxFE 4. veebruar 2021
  WkaAYzXtjU
 3. UJQreoIiwDROszM 17. veebruar 2021
  OzrVaZyvopG
 4. DgTOHNKrzyBM 17. veebruar 2021
  OwKAeVQFbMopcgPZ
 5. qOkzpuGEI 26. märts 2021
  fjACmqxn
 6. IRvwjHtEkMKUTQ 26. märts 2021
  anWFieQEDmY
 7. CSZIGMFKO 2. mai 2021
  rDkyRHEsW
 8. rbRVinekLYWUB 2. mai 2021
  lykEDABjsQq
 9. WbEnNJpkcrz 30. mai 2021
  KtGYxoWasd
 10. XDmLnZNEBxGh 30. mai 2021
  SUyAntbLzsqPhr
 11. MZfapJQwkioLvdu 21. juuni 2021
  iIBwMXZn
 12. UTzjixCto 21. juuni 2021
  PqkBKGeTLSmVUb
 13. VPhECdXjWt 17. juuli 2021
  oYaUCSuPhcp
 14. dxPTiNWXMthbpnVF 17. juuli 2021
  XdpsFPVoAIxf
 15. flcsUAWHQIChaGJk 24. juuli 2021
  iEPXnpOLaN
 16. BEVUDrht 24. juuli 2021
  BgLeQVJMIOW
 17. kebNTwOIYzRqv 15. august 2021
  AszdgoLUlDMTeY
 18. QhEVNpUtzimkf 15. august 2021
  IEGyjnLlTOJPZ
 19. qlXmJKEnFo 23. august 2021
  FYVtOpwRoPHkrvfm
 20. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 21. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 22. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 23. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 24. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555

Viimati meie blogis

 1. Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele? 18

  Uued tootmistehnikad ja ärimudelid ning muutlikud turud seavad tootmisettevõtetele aina suuremaid nõudmisi, mille täitmine ja haldamine ilma hea tarkvarata muutub üha keerulisemaks.  

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  17. november 2021
 2. Andmeanalüüs ja Business Intelligence Odooga – reaalajas raportid ja ülevaated mõne klõpsuga 20

  Odoosse sisse ehitatud andmeanalüüsi ja Business Intelligence’i funktsionaalsuste abil saab mõne klikiga luua võtmenäitajaid koondavaid töölaudu ja reaalajalistel andmetel põhinevaid raporteid. Visualiseeritud andmed annavad kiire ülevaate, kuidas äril või osakonnal läheb. Samuti näitavad äriandmetel põhinevad diagrammid ja graafikud võimalusi kulude kokkuhoiuks, äri laiendamiseks, tõhusamaks turunduseks jne. Teisisõnu paremateks äriotsusteks, mis aitavad saavutada konkurentsieeliseid.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  25. oktoober 2021
 3. Miks keegi ei taha saada maailmas enim kasutatud äritarkvara Odoo arendajaks? 24

  Odoost on saanud  enim kasutatav äritarkvara maailmas, millel on 7 miljonit kasutajat. Paar kuud tagasi sai tarkvara arendavast Belgia ettevõttest ükssarvik. Ettevõtte väärtus kerkis €2 miljardile. Miks siis keegi ei taha saada Odoo arendajaks?

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  8. september 2021
 4. Timmitud tootmine ehk LEAN manufacturing Odooga 22

  LEAN Manufacturing ja LEAN Production põhimõtteid järgitakse tootmisettevõtetes üha enam. Timmitud ehk kulusäästlik tootmine võimaldab toota kaks kuni kolm korda väiksemate ressurssidega kui tavapärase tootmisviisi puhul. See tähendab, et vaja on kas vähem töötajaid, vähem seadmeid, vähem ruumi või vähem aega. Kuidas aitab ERP kulusäästlikult toota ja kuidas LEAN põhimõtteid Odoo abil rakendada? Selles artiklis anname põhjaliku ja visuaalse sissevaate Odoo võimalustesse. 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  7. september 2021
 5. LEAN tootmine ja ERP – kuidas need kokku sobivad? 28

  Tööstus 4.0 on tark tehas, kus tootmisüksused ja logistikasüsteemid suhtlevad suures osas autonoomselt ehk ilma inimese sekkumiseta. Et sellist küpsusastet saavutada, ei piisa vaid tootmise robotiseerimisest ja automatiseerimisest. Maksimaalse efektiivsuse ja digitaliseerituse saavutamiseks tuleb timmida kogu tarneahelat ning lisaks tootmisele kaasata laod, müük, ost, planeerimine jne. Kuidas seda saavutada? 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  31. august 2021

Saada kiri

Vastame kirjale 24h jooksul
Email again: