Mitme aastaga ERPi investeerimine end ära tasub?

Mitme aastaga ERPi investeerimine end ära tasub?

Klassikaline tasuvusarvutuse loogika on lihtne. Kulutan x eurot ja määratud aja jooksul saan vastutasuks y eurot. Kui y on suurem kui x ja y taastamiseks kuluv aeg on mõistlik, siis peetakse investeeringut tasuvaks.

Teisisõnu. Määrame kindlaks, millised on projektiga kaasnevad kulud, selgitame välja, kui suur on tootlus ja kui kaua võtab meie investeeringu taastamine aega. 

NÄIDE

Kui ühe inimese tööaeg läheb tegevusele, mille võiks ära teha tarkvara, mis maksab 30 000 eurot, siis tasuks see end ilmselt ära umbes aasta ajaga. Tundub mõistlik investeering.

 

NÄIDE

Kui mingi käsitsi tehtav tegevus maksab 100 eurot kuus tööjõukuludena ja soovite osta 10 000 eurot maksva tarkvara, mis automatiseeriks selle ülesande, oleks tasuvusaeg ca 10 aastat. See ei pruugi olla kõige targem investeering.

 

Paljude jaoks on lihtsaim mõelda ajas, mille jooksul investeering end ära tasub või annab positiivse tulu. Tavaliselt valivad ettevõtted investeeringu, mis lubab kiiremat tasuvust. Kuid see otsus ei ole mitte alati parim. Näiteks võib ka kümne aasta peale kavandatud projekt kulud ühe aasta pärast "tagasi teenida", kuid järgmiste aastate ootamatute kulutuste tõttu osutuda võrreldes mõne teise võimaliku lahendusega kehvaks valikuks.

 

Kuna ERP ehk integreeritud äritarkvara hõlmab äri kõike funktsioone, ning iga ettevõte on erinev, on selle tasuvusarvutus keerulisem.

Kulutusi ja loodetud kasusid võrreldes võivad olla abiks järgmised sammud.

 

1. Määrake tarkvara eeldatav kasulik eluiga 

Kulude ja tulude arvutamiseks tuleks esmalt määrata, kui kaua tarkvara soovite kasutada.

Tarkvara areng on kiire, seega rohkem kui 10 aastat kasutusiga on ebareaalne. Pidevalt uuenevad rakendused on märkimisväärselt madalama investeerimisriskiga.


2. Arvutage välja otsene kulu ehk tarkvaraga kaasnev kogu omamiskulu 

Kogu omamiskulu tähendab tarkvara kasutamise kulusid selle kogu elutsükli jooksul.

 

Omandamisetapp

Ressursid valikuprotsessi jaoks (nt konsultandi kulud, töötajate kohtumised), litsentside ja riistvara ostmiseks (ostulitsentsideks ja / või kohapealseks kasutamiseks), juurutamiseks, liidesteks, kohandamiseks, testimiseks jne.

 

Kasutusfaas

Tarkvaralitsentsid, hostimine (pilvekulud), hooldus, uuendamine, tugi, koolitus, vigade parandamine jne.

 

Asendusfaas

Kulud, mis tekivad pärast tarkvara peatamist (nt andmete migreerimine uude süsteemi)

Erinevate tarkvaralahenduste võrdlemisel saab kiiresti selgeks, et kogu elutsükli jooksul on kasutusfaasi kulud märkimisväärsemad, kui enamik inimesi arvab. Arvutamisel võtke arvesse ka kaudseid kulusid, mis võivad põhjustada tootlikkuse langust, nt. seisakuid, aeglast töötlemiskiirust või kasutatavust.

 

3. Arvutage välja kaudsed kulud 

Siia alla lähevad tüüpiliselt näiteks inimeste palgad, üldkulud ja hüved.

ERPi kasutusele võttes on kasulik arvutada kõigi töötajate tunnihind. Paljud ettevõtted lähtuvad arusaamast, et töötajad on üldkulud, millele ei leidu alternatiivi. Sageli leidub. Igast töötajast tuleks mõelda kui mõõdetavast kulust, mille väärtus on x eurot tunnis.

 

NÄIDE

Noorem spetsialist teenib aastas 24000 eurot, millele lisandub 10% lisatasusid ja hüvesid. Töötaja töötab 40 tundi nädalas ehk 2000 tundi aastas. Tööandja kulu on 3618 eurot kuus. Tema tunnitasu ettevõtja jaoks on siis 22,6 eurot tunnis. Kui nüüd see 22,6 eurose tasuga töötaja kulutab 10 tundi kuus mingite andmete ja aruannete kokku panemisele ja edastamisele, siis on selle ülesande maksumus 226 eurot kuus. Selle põhjal on võimalik hinnata, kas selle ülesande automatiseerimine tasuks end ära või mitte.

 

4. Pange kirja võimalikud varjatud kulud 

Varjatud kuludena võiks kirja panna võimalikud eksimuste- ja turvariskid.  

N: Küberrünnak

 

5. Pange kirja ka mittemateriaalne kasu  

Vara tootlus on mõõdetav kasu, mida saab kvantifitseerida.

 

N: tarbetute varude vähendamine, personali või tehaste parem planeerimine, vähem tagasilükkamisi ja täiustatud tootmine.

 

Tehke lihtsaid arvutusi 

Näiteks:

Mida tähendaks laoseisu vähenemine keskmiselt 20 protsenti koos tellimuste täitmise aastase suurenemisega 20 protsenti?

 

Lisaks kvantifitseeritavatele aspektidele pakub ERP-süsteem mitmeid immateriaalseid eeliseid, mis pole rahalise kasumina hõlpsasti tuvastatavad. Ka immateriaalne kasu on oluline, kuid seda on keerulisem arvutada. Neid (enamasti) ei kirjeldata otse rahalises väärtuses, kuid tulemus on paranemine keskmises ja pikas perspektiivis.

 

N: parem klienditeenindus, sujuv raamatupidamine, vähem vigu, selgemad äriprotsessid, rahulolevad töötajad, juhtide väiksem stress ja andmepõhised otsused.

 

Kas peale neid arvutusi saab adekvaatselt välja arvutada kulude kokkuhoiu?

Jah, teatud osa küll.

Aga ERPi puhul lihtsalt on väga palju rahanumbrisse mitte pandavat kasu. Ja varem või hiljem väljendub see ka käibe ja kasumi suurenemises.


Loe lisaks: Kuidas Odoo end ära tasub? Kirjuta kommentaar

Email again:
 1. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 2. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 3. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 4. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 5. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555

Viimati meie blogis

 1. Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele? 18

  Uued tootmistehnikad ja ärimudelid ning muutlikud turud seavad tootmisettevõtetele aina suuremaid nõudmisi, mille täitmine ja haldamine ilma hea tarkvarata muutub üha keerulisemaks.  

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  17. november 2021
 2. Andmeanalüüs ja Business Intelligence Odooga – reaalajas raportid ja ülevaated mõne klõpsuga 20

  Odoosse sisse ehitatud andmeanalüüsi ja Business Intelligence’i funktsionaalsuste abil saab mõne klikiga luua võtmenäitajaid koondavaid töölaudu ja reaalajalistel andmetel põhinevaid raporteid. Visualiseeritud andmed annavad kiire ülevaate, kuidas äril või osakonnal läheb. Samuti näitavad äriandmetel põhinevad diagrammid ja graafikud võimalusi kulude kokkuhoiuks, äri laiendamiseks, tõhusamaks turunduseks jne. Teisisõnu paremateks äriotsusteks, mis aitavad saavutada konkurentsieeliseid.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  25. oktoober 2021
 3. Miks keegi ei taha saada maailmas enim kasutatud äritarkvara Odoo arendajaks? 24

  Odoost on saanud  enim kasutatav äritarkvara maailmas, millel on 7 miljonit kasutajat. Paar kuud tagasi sai tarkvara arendavast Belgia ettevõttest ükssarvik. Ettevõtte väärtus kerkis €2 miljardile. Miks siis keegi ei taha saada Odoo arendajaks?

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  8. september 2021
 4. Timmitud tootmine ehk LEAN manufacturing Odooga 22

  LEAN Manufacturing ja LEAN Production põhimõtteid järgitakse tootmisettevõtetes üha enam. Timmitud ehk kulusäästlik tootmine võimaldab toota kaks kuni kolm korda väiksemate ressurssidega kui tavapärase tootmisviisi puhul. See tähendab, et vaja on kas vähem töötajaid, vähem seadmeid, vähem ruumi või vähem aega. Kuidas aitab ERP kulusäästlikult toota ja kuidas LEAN põhimõtteid Odoo abil rakendada? Selles artiklis anname põhjaliku ja visuaalse sissevaate Odoo võimalustesse. 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  7. september 2021
 5. LEAN tootmine ja ERP – kuidas need kokku sobivad? 28

  Tööstus 4.0 on tark tehas, kus tootmisüksused ja logistikasüsteemid suhtlevad suures osas autonoomselt ehk ilma inimese sekkumiseta. Et sellist küpsusastet saavutada, ei piisa vaid tootmise robotiseerimisest ja automatiseerimisest. Maksimaalse efektiivsuse ja digitaliseerituse saavutamiseks tuleb timmida kogu tarneahelat ning lisaks tootmisele kaasata laod, müük, ost, planeerimine jne. Kuidas seda saavutada? 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  31. august 2021

Saada kiri

Vastame kirjale 24h jooksul
Email again: