Mille poolest erineb raamatupidamisprogramm ERP tarkvarast, mõlemad on ju majandustarkvara?

Mille poolest erineb raamatupidamisprogramm ERP tarkvarast, mõlemad on ju majandustarkvara?

Raha on iga ettevõtte vereringe. Nii ei saa ka ükski firma ilma raamatupidamiseta. Sageli arvatakse, et raamatupidamistarkvara ja ERP tarkvara on enam-vähem üks ja sama asi. Ilmselt seetõttu, et mõlema puhul kasutatakse sõna majandustarkvara.

Milline majandustarkvara on tegelikult raamatupidamisprogramm?

Raamatupidamisprogrammi funktsionaalsused katavad tavaliselt ära väiksemate ettevõtete finantsjuhtimise vajadused. Standardpaketis sisalduvad tavaliselt müügi- ja ostuarved, pangad, pearaamat, tasaarveldused, kassa, kulukohad ja projektid, põhivara, laoarvestus, e-arved.

Näiteks: Merit, Standard Books, SimplBooks, Profit

 

Milline majandustarkvara on tegelikult ERP ehk Enterprise Resources Planning süsteem?

ERP on täielikult integreeritud süsteem, mis sisaldab kõiki nimetatud raamatupidamistarkvara funktsioone, kuid lisaks veel programme kõigi teiste peamiste ärifunktsioonide haldamiseks ja juhtimiseks.

Näiteks: Microsoft Dynamics 365, Oracle, SAP, Odoo, ERPSuite

 

Legoklots VS legoklotsidest maja

Teisisõnu pakub ERP tarkvara palju enamat kui raamatupidamistarkvara. ERP sisaldab raamatupidamismooduleid, aga ka palju muid tööd lihtsustavaid mooduleid ning 360-kraadist kogu ettevõtet hõlmavat ülevaadet, sealhulgas selliseid funktsioone nagu finantsjuhtimine ja aruandlus, müük, ostu- ja varude haldamine, lao- ja kvaliteedijuhtimine, CRM, HR, e-kaubandus jpm.

Eraldiseisev raamatupidamisprogramm on justkui üks Lego klots või plokk. See näitab ja aitab hallata ettevõtte majandustulemusi, kuid piirdub põhiliste finantsaruannetega.

ERP on seevastu nagu omavahel ühendatud legoklotside süsteem, justkui terve maja koos garaaži, hoovi ja muu vajalikuga.Vaatame ERP-i erinevusi ja eeliseid raamatupidamisprogrammi ees

meie poolt pakutava ERPi Odoo näitel lähemalt.Raamatupidamistarkvara ei ole loodud tööstusharuspetsiifilistele vajadustele

 

Kuigi paljusid raamatupidamislahendusi saab liidestada kolmandate osapoolte lisandmoodulitega, on sel viisil kohandamine kohmakas ja piiratud. ERP-süsteemi saab aga juurutada ja kohandada vastavalt tööstusharu või valdkonna vajadustele. 

  

NÄIDE:

Näiteks jaekaupluse vajadused erinevad suures osas tootmisettevõtte vajadustest. See tähendab seda, et jaekabanduse ettevõte lihtsalt neile mitte vajalikku legoklotsi ehk tootmismoodulit ei telli.

 

NÄIDE: 

Tootmisettevõte peab oma ressursse mõistlikult planeerima. Erinevalt raamatupidamistarkvarast pakub ERP tootmise juhtimise võimalusi. ERP võib aidata vajalikke ressursse kavandada, näiteks arvutada välja tootmisprotsessis vajamineva tooraine koguse, samuti keerukat tootmisliini hallata.


Suur osa nüüdisaegsetest ERP-lahendustest koosnevad üksikutest moodulitest. Nii ka Odoo. Suure tõenäosusega on juba olemas spetsiaalne tarkvara ka teie valdkonna jaoks. Samuti on turul olemas palju väiksemaid ja spetsiifilisi ühilduvaid rakendusi.Raamatupidamistarkvara ei sisalda kliendihaldus- või müügitarkvara

ERP-tarkvara sisaldab reeglina müügi- või CRM-moodulit, mis võimaldab hankida ja värskendada kontaktteavet ning vaadata kirjavahetuse ja tehtud tehingute ajalugu. Raamatupidamistarkvaral need võimalused puuduvad. 

 
Vaata lähemalt Odoo CRMi kohta SIITRaamatupidamistarkvara on piiratud reaalajas andmete jälgimiseks

 

 • "Kuule, kas selle kliendi arve on makstud?"
 • "Kuule, kas võime kauba välja saata?"
 • "Kas sa saad vaadata, kas tellimus sai kinnituse?"
 • "Kuule, kas meil on järgmisel nädalal vabu aegu/spetsialiste?"
 • Jne jne

 

Kui vastused neile küsimustele istuvad ühe inimese meilboksis või peas või programmis, koosneb igapäevane tegevus telefonikõnedest ja meilide põrgatamisest, klienditeenindus on aeglane ja võivad tekkida vead. 

Raamatupidamistarkvara võimekus reaalajas andmete vaatamiseks on piiratud.  Kuna ERP on kogu organisatsiooni integreeritud süsteem, siis eeldusel, et kõik on õigesti seadistatud ja töötajad seda ka otstarbekalt kasutavad, saab igal hetkel välja võtta reaalajas seisu. 

ERP-lahenduse raamatupidamis- ja finantsjuhtimisfunktsioonid võimaldavad sujuvat töövoogu paljudele osapooltele ja otsuste langetamist reaalajas ka eri osakondade vahel.

Lisaks on kogu ettevõtte andmed pilves kättesaadavad kõikjal ja igal ajal ka mobiilseadmest.

 

Ärianalüüs ja kvaliteetsete andmete põhine juhtimine 

Tsentraalne põhiandmete haldamine on üks ERP-süsteemi suurtest tugevustest. See tagab andmebaaside järjepidevuse ja sujuva toimimise. 

Paljudes ettevõtetes kasutatakse erinevaid programme ja tööriistu kattuvate ärifunktsioonide haldamiseks. Näiteks on samu kliendiandmeid salvestatud müügiprogrammi, turunduse programmidesse, tellimuste töötlemise excelitesse või tarkvarasse. Ühel hetkel ei tea keegi ettevõttes täpselt, millised andmed on tegelikult ajakohased. Andmete võrdlemine muutub aja jooksul üha keerulisemaks.

ERP-iga välistatakse samade andmete tarbetu ja kulukas mitmekordne sisestamine ning andmete kvaliteet paraneb märgatavalt. Tänu sellele on põhiprotsessidele lisaks ERP-idel ühe kliki kaugusel vajalikud ärianalüüsid ja raportid.

 

Lihtne ja ühtne kasutajaliides

Igaüks, kes on kursis ERP-i ühe osaga, näiteks tegelenud tellimuste sisestamisega, saab vajadusel hõlpsalt ka finantsmoodulist vajalikke andmeid otsida või väljavõtteid teha. Seda tänu sellele, et ERP-i kõigi moodulite üldine loogika ja visuaalne kontseptsioon on sarnased. 

Kasutajatele saab määrata erineva tasemega õigusi kogu protsessi jälgimiseks ja muudatuste sisseviimiseks ning iga kasutaja saab organiseerida oma töölauda vastavalt oma eelistustele.

 

Riigi seadustele kohandatud maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõuded 

Eestikeelne kasutajaliides ja kohandatud maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõuded on väga olulised argumendid majandustarkvara valikul. 

Ka selle funktsionaalsusega ERP-id, vähemalt Odoo, kohalikele raamatupidamisprogrammidele alla ei jää. Pigem vastupidi.

 

Avatud Lahendused OÜ on aastaid tegelenud Odoo lokalisatsiooniga ja kohandanud eelkõige maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõudeid vastavaks Eesti oludele.

 

Lokaliseeritud finantsmoodulis pakume: 

 • Eestikeelset kasutajaliidest ehk eestikeelset menüüd, käskusid jms
 • Eestikeelseid juhendeid ja dokumentatsiooni
 • Standardlahendusest erinevaid funktsionaalsusi - kohandatud tarkvara vastavalt Eesti seadustele, maksudele, ettevõtte finantsaruandluse kohustustele
 • Liidestusi levinud tarkvaradega (ntks Merit)

 

Ülevaatega Odoo finantsarvestuse võimalustest saad tutvuda SIIN.


Finantsjuurutaja aitab

Oleme Odoo Kuldpartner ja meie meeskonnas on ka finantsidele spetsialiseerunud, raamatupidamise taustaga juurutajad, kes aitavad raamatupidamise ja finantsjuhtimise Odoo ERP-i üle viia.

Broneeri tasuta konsultatsioon


Kirjuta kommentaar

Email again:
 1. HoAmlzXL 26. märts 2021
  wCiGmOQj
 2. sajDFlEACc 26. märts 2021
  RUFytGWPe
 3. wmUtYpsiQ 30. mai 2021
  RGhVBegKHvZcYExb
 4. qWtJKcZd 30. mai 2021
  SRLmirMZgQDlNA
 5. XRDVixAyzoaHPdNc 21. juuni 2021
  hxtFOzjAVw
 6. wHxWlNAcXKo 21. juuni 2021
  PQpkXBJGTUs
 7. AfzuUSNOjXQVsvq 17. juuli 2021
  bInqpOagfwsRzJ
 8. nHqFTlEJL 17. juuli 2021
  yeVHpbAXhxjgiE
 9. arWTkzvHKNwY 24. juuli 2021
  GHbtnTxYQiJL
 10. yfkvCXuSVFndZ 24. juuli 2021
  TAZfsyjFpbrGYWIM
 11. TVgtpdxRGhW 15. august 2021
  nFdvaZMSOeNsBV
 12. qolBXRvjwA 15. august 2021
  ULMqAHrGsvc
 13. wztBeMadDRPZGCA 23. august 2021
  TyraZbEhnA
 14. GEFeuqgiLzBb 23. august 2021
  IZwBbcNp
 15. jLVuMgezrpqF 6. september 2021
  JymAlRhTYWzZPXu
 16. XJfcrQqFUmSdkVLH 6. september 2021
  gxTywBGRtCKvVfqk
 17. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 18. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 19. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 20. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 21. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555

Viimati meie blogis

 1. Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele? 18

  Uued tootmistehnikad ja ärimudelid ning muutlikud turud seavad tootmisettevõtetele aina suuremaid nõudmisi, mille täitmine ja haldamine ilma hea tarkvarata muutub üha keerulisemaks.  

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  17. november 2021
 2. Andmeanalüüs ja Business Intelligence Odooga – reaalajas raportid ja ülevaated mõne klõpsuga 20

  Odoosse sisse ehitatud andmeanalüüsi ja Business Intelligence’i funktsionaalsuste abil saab mõne klikiga luua võtmenäitajaid koondavaid töölaudu ja reaalajalistel andmetel põhinevaid raporteid. Visualiseeritud andmed annavad kiire ülevaate, kuidas äril või osakonnal läheb. Samuti näitavad äriandmetel põhinevad diagrammid ja graafikud võimalusi kulude kokkuhoiuks, äri laiendamiseks, tõhusamaks turunduseks jne. Teisisõnu paremateks äriotsusteks, mis aitavad saavutada konkurentsieeliseid.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  25. oktoober 2021
 3. Miks keegi ei taha saada maailmas enim kasutatud äritarkvara Odoo arendajaks? 24

  Odoost on saanud  enim kasutatav äritarkvara maailmas, millel on 7 miljonit kasutajat. Paar kuud tagasi sai tarkvara arendavast Belgia ettevõttest ükssarvik. Ettevõtte väärtus kerkis €2 miljardile. Miks siis keegi ei taha saada Odoo arendajaks?

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  8. september 2021
 4. Timmitud tootmine ehk LEAN manufacturing Odooga 22

  LEAN Manufacturing ja LEAN Production põhimõtteid järgitakse tootmisettevõtetes üha enam. Timmitud ehk kulusäästlik tootmine võimaldab toota kaks kuni kolm korda väiksemate ressurssidega kui tavapärase tootmisviisi puhul. See tähendab, et vaja on kas vähem töötajaid, vähem seadmeid, vähem ruumi või vähem aega. Kuidas aitab ERP kulusäästlikult toota ja kuidas LEAN põhimõtteid Odoo abil rakendada? Selles artiklis anname põhjaliku ja visuaalse sissevaate Odoo võimalustesse. 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  7. september 2021
 5. LEAN tootmine ja ERP – kuidas need kokku sobivad? 28

  Tööstus 4.0 on tark tehas, kus tootmisüksused ja logistikasüsteemid suhtlevad suures osas autonoomselt ehk ilma inimese sekkumiseta. Et sellist küpsusastet saavutada, ei piisa vaid tootmise robotiseerimisest ja automatiseerimisest. Maksimaalse efektiivsuse ja digitaliseerituse saavutamiseks tuleb timmida kogu tarneahelat ning lisaks tootmisele kaasata laod, müük, ost, planeerimine jne. Kuidas seda saavutada? 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  31. august 2021

Saada kiri

Vastame kirjale 24h jooksul
Email again: