Mille poolest erineb raamatupidamisprogramm ERP tarkvarast, mõlemad on ju majandustarkvara?

Mille poolest erineb raamatupidamisprogramm ERP tarkvarast, mõlemad on ju majandustarkvara?

Raha on iga ettevõtte vereringe. Nii ei saa ka ükski firma ilma raamatupidamiseta. Sageli arvatakse, et raamatupidamistarkvara ja ERP tarkvara on enam-vähem üks ja sama asi. Ilmselt seetõttu, et mõlema puhul kasutatakse sõna majandustarkvara.

Milline majandustarkvara on tegelikult raamatupidamisprogramm?

Raamatupidamisprogrammi funktsionaalsused katavad tavaliselt ära väiksemate ettevõtete finantsjuhtimise vajadused. Standardpaketis sisalduvad tavaliselt müügi- ja ostuarved, pangad, pearaamat, tasaarveldused, kassa, kulukohad ja projektid, põhivara, laoarvestus, e-arved.

Näiteks: Merit, Standard Books, SimplBooks, Profit

 

Milline majandustarkvara on tegelikult ERP ehk Enterprise Resources Planning süsteem?

ERP on täielikult integreeritud süsteem, mis sisaldab kõiki nimetatud raamatupidamistarkvara funktsioone, kuid lisaks veel programme kõigi teiste peamiste ärifunktsioonide haldamiseks ja juhtimiseks.

Näiteks: Microsoft Dynamics 365, Oracle, SAP, Odoo, ERPSuite

 

Legoklots VS legoklotsidest maja

Teisisõnu pakub ERP tarkvara palju enamat kui raamatupidamistarkvara. ERP sisaldab raamatupidamismooduleid, aga ka palju muid tööd lihtsustavaid mooduleid ning 360-kraadist kogu ettevõtet hõlmavat ülevaadet, sealhulgas selliseid funktsioone nagu finantsjuhtimine ja aruandlus, müük, ostu- ja varude haldamine, lao- ja kvaliteedijuhtimine, CRM, HR, e-kaubandus jpm.

Eraldiseisev raamatupidamisprogramm on justkui üks Lego klots või plokk. See näitab ja aitab hallata ettevõtte majandustulemusi, kuid piirdub põhiliste finantsaruannetega.

ERP on seevastu nagu omavahel ühendatud legoklotside süsteem, justkui terve maja koos garaaži, hoovi ja muu vajalikuga.Vaatame ERP-i erinevusi ja eeliseid raamatupidamisprogrammi ees

meie poolt pakutava ERPi Odoo näitel lähemalt.Raamatupidamistarkvara ei ole loodud tööstusharuspetsiifilistele vajadustele

 

Kuigi paljusid raamatupidamislahendusi saab liidestada kolmandate osapoolte lisandmoodulitega, on sel viisil kohandamine kohmakas ja piiratud. ERP-süsteemi saab aga juurutada ja kohandada vastavalt tööstusharu või valdkonna vajadustele. 

  

NÄIDE:

Näiteks jaekaupluse vajadused erinevad suures osas tootmisettevõtte vajadustest. See tähendab seda, et jaekabanduse ettevõte lihtsalt neile mitte vajalikku legoklotsi ehk tootmismoodulit ei telli.

 

NÄIDE: 

Tootmisettevõte peab oma ressursse mõistlikult planeerima. Erinevalt raamatupidamistarkvarast pakub ERP tootmise juhtimise võimalusi. ERP võib aidata vajalikke ressursse kavandada, näiteks arvutada välja tootmisprotsessis vajamineva tooraine koguse, samuti keerukat tootmisliini hallata.


Suur osa nüüdisaegsetest ERP-lahendustest koosnevad üksikutest moodulitest. Nii ka Odoo. Suure tõenäosusega on juba olemas spetsiaalne tarkvara ka teie valdkonna jaoks. Samuti on turul olemas palju väiksemaid ja spetsiifilisi ühilduvaid rakendusi.Raamatupidamistarkvara ei sisalda kliendihaldus- või müügitarkvara

ERP-tarkvara sisaldab reeglina müügi- või CRM-moodulit, mis võimaldab hankida ja värskendada kontaktteavet ning vaadata kirjavahetuse ja tehtud tehingute ajalugu. Raamatupidamistarkvaral need võimalused puuduvad. 

 
Vaata lähemalt Odoo CRMi kohta SIITRaamatupidamistarkvara on piiratud reaalajas andmete jälgimiseks

 

 • "Kuule, kas selle kliendi arve on makstud?"
 • "Kuule, kas võime kauba välja saata?"
 • "Kas sa saad vaadata, kas tellimus sai kinnituse?"
 • "Kuule, kas meil on järgmisel nädalal vabu aegu/spetsialiste?"
 • Jne jne

 

Kui vastused neile küsimustele istuvad ühe inimese meilboksis või peas või programmis, koosneb igapäevane tegevus telefonikõnedest ja meilide põrgatamisest, klienditeenindus on aeglane ja võivad tekkida vead. 

Raamatupidamistarkvara võimekus reaalajas andmete vaatamiseks on piiratud.  Kuna ERP on kogu organisatsiooni integreeritud süsteem, siis eeldusel, et kõik on õigesti seadistatud ja töötajad seda ka otstarbekalt kasutavad, saab igal hetkel välja võtta reaalajas seisu. 

ERP-lahenduse raamatupidamis- ja finantsjuhtimisfunktsioonid võimaldavad sujuvat töövoogu paljudele osapooltele ja otsuste langetamist reaalajas ka eri osakondade vahel.

Lisaks on kogu ettevõtte andmed pilves kättesaadavad kõikjal ja igal ajal ka mobiilseadmest.

 

Ärianalüüs ja kvaliteetsete andmete põhine juhtimine 

Tsentraalne põhiandmete haldamine on üks ERP-süsteemi suurtest tugevustest. See tagab andmebaaside järjepidevuse ja sujuva toimimise. 

Paljudes ettevõtetes kasutatakse erinevaid programme ja tööriistu kattuvate ärifunktsioonide haldamiseks. Näiteks on samu kliendiandmeid salvestatud müügiprogrammi, turunduse programmidesse, tellimuste töötlemise excelitesse või tarkvarasse. Ühel hetkel ei tea keegi ettevõttes täpselt, millised andmed on tegelikult ajakohased. Andmete võrdlemine muutub aja jooksul üha keerulisemaks.

ERP-iga välistatakse samade andmete tarbetu ja kulukas mitmekordne sisestamine ning andmete kvaliteet paraneb märgatavalt. Tänu sellele on põhiprotsessidele lisaks ERP-idel ühe kliki kaugusel vajalikud ärianalüüsid ja raportid.

 

Lihtne ja ühtne kasutajaliides

Igaüks, kes on kursis ERP-i ühe osaga, näiteks tegelenud tellimuste sisestamisega, saab vajadusel hõlpsalt ka finantsmoodulist vajalikke andmeid otsida või väljavõtteid teha. Seda tänu sellele, et ERP-i kõigi moodulite üldine loogika ja visuaalne kontseptsioon on sarnased. 

Kasutajatele saab määrata erineva tasemega õigusi kogu protsessi jälgimiseks ja muudatuste sisseviimiseks ning iga kasutaja saab organiseerida oma töölauda vastavalt oma eelistustele.

 

Riigi seadustele kohandatud maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõuded 

Eestikeelne kasutajaliides ja kohandatud maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõuded on väga olulised argumendid majandustarkvara valikul. 

Ka selle funktsionaalsusega ERP-id, vähemalt Odoo, kohalikele raamatupidamisprogrammidele alla ei jää. Pigem vastupidi.

 

Avatud Lahendused OÜ on aastaid tegelenud Odoo lokalisatsiooniga ja kohandanud eelkõige maksu-, raamatupidamis- ja finantsaruandluse nõudeid vastavaks Eesti oludele.

 

Lokaliseeritud finantsmoodulis pakume: 

 • Eestikeelset kasutajaliidest ehk eestikeelset menüüd, käskusid jms
 • Eestikeelseid juhendeid ja dokumentatsiooni
 • Standardlahendusest erinevaid funktsionaalsusi - kohandatud tarkvara vastavalt Eesti seadustele, maksudele, ettevõtte finantsaruandluse kohustustele
 • Liidestusi levinud tarkvaradega (ntks Merit)

 

Ülevaatega Odoo finantsarvestuse võimalustest saad tutvuda SIIN.


Finantsjuurutaja aitab

Oleme Odoo Kuldpartner ja meie meeskonnas on ka finantsidele spetsialiseerunud, raamatupidamise taustaga juurutajad, kes aitavad raamatupidamise ja finantsjuhtimise Odoo ERP-i üle viia.

Broneeri tasuta konsultatsioon


Kirjuta kommentaar

Email again:
 1. HoAmlzXL 26. märts 2021
  wCiGmOQj
 2. sajDFlEACc 26. märts 2021
  RUFytGWPe

Viimati meie blogis

 1. Odoos on nüüd läbi Open Banking API „otseühendus“ kõikide suuremate Eesti pankadega

  Uue EL makseteenuste direktiiviga avati 2019. septembris Euroopa Liidu makseteenuste turg. Avatud panganduse eesmärk on avardada nii era- kui ka äriklientide võimalusi.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  6. aprill 2021
 2. Finantsarvestuse ja -analüüsi võimalused Odoos  3

  Ükskõik, kas teete raamatupidamist ise või ostate sisse. Odoo pakub väga laialdasi finantsarvestuse võimalusi.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  15. märts 2021
 3. Mille poolest erineb raamatupidamisprogramm ERP tarkvarast, mõlemad on ju majandustarkvara? 2

  Raha on iga ettevõtte vereringe. Nii ei saa ka ükski firma ilma raamatupidamiseta. Sageli arvatakse, et raamatupidamistarkvara ja ERP tarkvara on enam-vähem üks ja sama asi. Ilmselt seetõttu, et mõlema puhul kasutatakse sõna majandustarkvara.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  13. märts 2021
 4. Odoo multi-company: mitme ettevõtte juhtimine ühe äritarkvaraga 4

  Sul on mitu ettevõtet? Või on sinu ettevõttel välisesindused, mitu asukohta, mitu poodi, mitu alabrändi, mitu ärisuunda? Erinevates riikides on erinevad maksud, erinevat tüüpi lepingud, võib-olla ka erinevad tooted, hinnad jne. Odoo pakub arvukalt võimalusi mitme ettevõtte juhtimiseks ühes ERP-süsteemis ja protsesside automatiseerimiseks üksikute ettevõtete vahel.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  16. veebruar 2021
 5. Ostu- ja hankeprotsess Odoos 6

  Ostmine on paljude ärimudelite kõige probleemsem etapp või nõrgem lüli, olgu tegemist siis kaupade, töö või teenuste sisseostuga. Klassikaline väljakutse seisneb selles, et tuleb minimeerida kaupade ja materjalide ladustamiskulud, ja tagada ettevõtte likviidsus, kuid samal ajal tagada toodete ja materjalide kättesaadavus, et ei tekiks viivitusi tootmises või tarnimises.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  26. jaanuar 2021

Saada kiri

Vastame kirjale 24h jooksul
Email again: