Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele?

Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele?

Uued tootmistehnikad ja ärimudelid ning muutlikud turud seavad tootmisettevõtetele aina suuremaid nõudmisi, mille täitmine ja haldamine ilma hea tarkvarata muutub üha keerulisemaks.  

Miks see on hea, kui ühes programmis on ühendatud nii tootmis- kui ka majandustarkvara?


Olenemata valdkonnast on tootmisettevõtete väljakutsed ja eesmärgid konkurentsivõimet tõstvat tarkvara valides sarnased:

 • Kuidas planeerimist ja tootmist paremini ühendada?
 • Kuidas tellimuste põhiselt tõhusamalt toota? 
 • Kuidas tagada täielik ülevaade kuludest?
 • Kuidas lühendada tarneaegu?
 • Kuidas optimeerida kvaliteedi tagamise protsesse?
 • Kuidas andmeid juhtimises ära kasutada?


Enamik tootjaid soovib, et tarkvara ei oleks killustatud, kuid samas süsteem oleks paindlik, et turul, tarneahelates ja tehnoloogiates toimuvateks muutusteks alati valmis olla.


Millist majandustarkvara või ERPi tootmisettevõttele valida?

Tootmis- ja majandustarkvara terviklahendusi on meie turul kümmekond. 

Meie soovitame valiku kitsendamiseks küsida endalt ja edasimüüjatelt järgmisi küsimusi.1. Kas tarkvara on mõeldud teie tootmistüübile? 

Üksiktootmine, saritootmine, masstootmine, paindtootmine – olenevalt tootmistüübist on protsesside kaardistamiseks ERP-süsteemis vajalikud erinevad võimalused.

 

2. Kas tarkvaral on olemas kõik vajalikud võimalused ja funktsionaalsused?

Tootmisettevõtete puhul hõlmab planeerimine iseäranis palju erinevaid protsesse ja etappe: disain, toorme sisseost ja hanked, tootmise erinevad etapid, kvaliteedikontroll, tellimuste haldus, logistika jpm.

ERP lahendusi võrreldes veendu, et tarkvaral on standardvarustuses kõik soovitud funktsioonid, sh ladu, ost, müük jne. Vastasel juhul võib kohandamine juurutamisetappi oluliselt pikendada ja esmapilgul odav süsteem muutuda kiirelt märkimisväärseks kuluallikaks.


3. Kas tarkvaraga on võimalik hallata toote kogu elutsüklit?

Võimekamatesse ERPidesse on integreeritud tööriistad toote elutsükli haldamiseks (PLM - Product Lifecycle Management). Kui näiteks CAD-formaadis andmeid on võimalik ühendada äriprotsessidega, siis on näiteks pakkumiste tegemise ja müügiprotsessid oluliselt kiiremad ja veavõimalused väiksemad. Sellised võimalused aitavad suurendada läbipaistvust ettevõtte kõigis valdkondades, vähendada tootmiskulusid ja tõsta teenuste kvaliteeti.

 

4. Kas tarkvaral on andmeanalüüsi ja andmete visualiseerimise võimekus?

Nüüdisaegsete ERPide Business intelligence tööriistad filtreerivad, hindavad ja töötlevad tarkvarasse sisestatud ja kogutud andmeid. Töölauad ja erinevad aruanded pakuvad olulisi võtmenäitajaid ja trende ühe nupuvajutusega ilma, et juhid peaks andmeid viima Excelisse ja importima tagasi programmi.

Vaata Odoo andmeanalüüsi võimalusi


5. Kas tarkvara on võimeline kasvama koos ettevõttega? 

Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks on enamasti sobivaimad paindlikud moodulipõhised pilvelahendused, sest need võimaldavad ettevõtte kasvades hõlpsalt kasvatada ka kasutajate ja rakenduste hulka. 

Kui kasv tähendab laienemist üle riigi piiride, tasuks pigem kohe vaadata globaalsete ERP süsteemide poole, mis erinevalt väiksemale kohalikule turule mõeldud lahendustest „räägivad“ erinevaid keeli, arvutavad erinevate valuutadega jne. Multi-company võimekusega ERP on vajalik, kui ettevõttel on välisesindused, mitu asukohta, mitu poodi, mitu alabrändi, mitu ärisuunda.  

Odoo pakub arvukalt võimalusi mitme ettevõtte juhtimiseks ühes ERP-süsteemis ja protsesside automatiseerimiseks üksikute ettevõtete vahel. Keskselt hallatav teave nagu põhiandmed, laoseisud, tellimused ja tootmisplaanid, on aga reaalajas saadaval kõikides asukohtades.

Loe lähemalt: Odoo multi-company: mitme ettevõtte juhtimine ühe äritarkvaraga

 

6. Kas tarkvara liidestub teie partnervõrgustiku tarkvaradega? 

Tootmisettevõtted peavad üha kiiremini vahetama andmeid klientide ja tarnijatega. Seetõttu tuleks ERPi valides küsida edasimüüjalt ka saadaval olevate ning võimalike liidestuste ja API-de kohta. 

 

7. Kas programmi saab kasutada ka liikvel olles?

Pilvepõhiste tarkvarade puhul on võimalik mistahes mobiilsest seadmest infot vaadata ja sisestada ka liikvel olles. Nüüdisaegsetes tootmise ERP-ides on olemas ka mugavad rakendused tootmistööliste jaoks, skannerlahendused, integratsioonid tööstusseadmetega jpm.
 

Vaata siit Odoo laomooduli ja skanneri võimalusi

8. Kas lahendusel on usaldusväärne juurutuspartner? 

Ainuüksi ulatuslik funktsioonide loetelu ei taga ERPi juurutamisel edu.

ERPi valimise juures on oluline leida õige partner, kuna suhtlus saab olema pikaajaline ja teie inimesed peavad olema valmis juurutajate ja koolitajatega pikaaegselt koostööd tegema. 


Mida tähendab tootmisjuhtimise- ja majandustarkvara juurutamine ?

On tavaline, et tootmisettevõte ei tea täpselt, mida tal vaja on.

Juurutuspartneri töö algab kliendi kuulamise ning olemasolevate süsteemide ja protsesside kaardistamisega, et mõista tootmise, müügi, raamatupidamise ja kliendihalduse iga aspekti.

Igas ettevõttes on olemas oma struktuur ja välja kujunenud protsessid. Äriprotsesside sujuvamaks toimimiseks on kasutusel erinevad IT rakendused ja infosüsteemid. 


"Meie analüüsi eesmärk on olemasolevate infosüsteemide analüüs ja arendamine kogu ettevõtte perspektiivist lähtudes. Kui juba ERP kasutusele võtta, siis peaks see toetama kõiki organisatsiooni vajadusi informatsiooni töötlemisel."

Egon Raamat. Avatud Lahenduste müügijuht 


Kui palju on mõistlik tootmisjuhtimise tarkvarasse investeerida? 

Enne funktsionaalsustesse süüvimist tasub kirja panna, mida teil on vaja, et hoida oma äri konkurentsivõimelisena. Küsimus pole selles, milline süsteem on parim, vaid milline annab enim väärtust teie ettevõttele. Kui palju mõjutab toorme sisseostu planeerimine teie kasumit? Võibolla aitaks potsesside selgemaks muutmine vähendada eksimusi?

Parim on osade kaupa välja arvutada, kui palju üks või teine funktsionaalsus aitab aasta või näiteks kolme aastaga kulusid kokku hoida või rohkem toota.


Meie saame aidata teil panna sellised sissevaated ja prognoosid lihtsate lausete kujul kirja.
Näiteks:
"Meil on vaja parendada x ja me saame seda teha läbi y."
"Parem planeerimine aitab kasvatada tootlust y%, mis tähendab x eurot suuremat käivet."

Niisugused arvutused aitavad paika panna ka eelarve, mida oleks mõistlik tarkvarasse investeerida.

Eneli Eljand. Avatud Lahenduste ärianalüütik.


Miks valivad paljud tootmisettevõtted Odoo tarkvara?

Odoo on kõige kiiremini kasvav äritarkvara, millel on täna üle 7 miljoni kasutaja. Tegemist on modulaarse lahendusega, mis tähendab seda, et igale äri funktsioonile on oma rakendus. Nii saab alustav ettevõte alustada mõne rakendusega ja lisada äri kasvades tükke juurde.  

"Odoos on koos kõik tootmise jaoks vajalikud funktsionaalsused, mis on hiljuti rikkalikult täienenud. Odoo tootmismoodul eristub teistest ERPidest terve rea unikaalsete võimaluste poolest - logistika, tootmisjääkide haldus, keskkond visuaalseks töövoo juhtimiseks Kanban meetodiga, tootmiskalender jpm. 

Paljud meie kliendid hindavad Odoo puhul kõrgelt digitaalset kuludokumentide haldust ja muude dokumentide halduse võimalusi."

Eneli Eljand. Avatud Lahenduste ärianalüütik.

  

Loe lisaks:


Miks valivad tootmisettevõtted üha enam Odoo MRP ja äritarkvara?

Odoo tootmise ja laohalduse moodulite tutvustus

Timmitud tootmine ehk LEAN- manufacturing Odooga 

LEAN tootmine ja ERP - kuidas need kokku sobivad?

Ostu- ja hankeprotsessid OdoogaKirjuta kommentaar

Email again:
 1. igqjUzEHyfspWx 25. november 2021
  LCdJwvfqa
 2. rYLBKJilCw 25. november 2021
  kYbiNBgfDetuaI
 3. NzsQJVdpjcv 7. detsember 2021
  SfJUwgLdH
 4. OMIuHYhgiFlUecDf 7. detsember 2021
  myxBrCMhKtijPZ
 5. DJIgUZBmVfCTG 15. detsember 2021
  yYglcKXWACipfoJV
 6. WSExeCkJDwVN 15. detsember 2021
  qEodwjlrU
 7. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 8. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 9. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 10. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 11. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 12. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 13. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 14. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 15. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 16. sample@email.tst 22. detsember 2021
  555
 17. bNktcRYVB 24. detsember 2021
  ljNtLskySBMdWKFh
 18. aVNervlfXh 24. detsember 2021
  RLdotWCmTbhxY

Viimati meie blogis

 1. Kuidas valida tootmistarkvara keskmise suurusega ettevõttele? 18

  Uued tootmistehnikad ja ärimudelid ning muutlikud turud seavad tootmisettevõtetele aina suuremaid nõudmisi, mille täitmine ja haldamine ilma hea tarkvarata muutub üha keerulisemaks.  

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  17. november 2021
 2. Andmeanalüüs ja Business Intelligence Odooga – reaalajas raportid ja ülevaated mõne klõpsuga 20

  Odoosse sisse ehitatud andmeanalüüsi ja Business Intelligence’i funktsionaalsuste abil saab mõne klikiga luua võtmenäitajaid koondavaid töölaudu ja reaalajalistel andmetel põhinevaid raporteid. Visualiseeritud andmed annavad kiire ülevaate, kuidas äril või osakonnal läheb. Samuti näitavad äriandmetel põhinevad diagrammid ja graafikud võimalusi kulude kokkuhoiuks, äri laiendamiseks, tõhusamaks turunduseks jne. Teisisõnu paremateks äriotsusteks, mis aitavad saavutada konkurentsieeliseid.

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  25. oktoober 2021
 3. Miks keegi ei taha saada maailmas enim kasutatud äritarkvara Odoo arendajaks? 24

  Odoost on saanud  enim kasutatav äritarkvara maailmas, millel on 7 miljonit kasutajat. Paar kuud tagasi sai tarkvara arendavast Belgia ettevõttest ükssarvik. Ettevõtte väärtus kerkis €2 miljardile. Miks siis keegi ei taha saada Odoo arendajaks?

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  8. september 2021
 4. Timmitud tootmine ehk LEAN manufacturing Odooga 22

  LEAN Manufacturing ja LEAN Production põhimõtteid järgitakse tootmisettevõtetes üha enam. Timmitud ehk kulusäästlik tootmine võimaldab toota kaks kuni kolm korda väiksemate ressurssidega kui tavapärase tootmisviisi puhul. See tähendab, et vaja on kas vähem töötajaid, vähem seadmeid, vähem ruumi või vähem aega. Kuidas aitab ERP kulusäästlikult toota ja kuidas LEAN põhimõtteid Odoo abil rakendada? Selles artiklis anname põhjaliku ja visuaalse sissevaate Odoo võimalustesse. 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  7. september 2021
 5. LEAN tootmine ja ERP – kuidas need kokku sobivad? 28

  Tööstus 4.0 on tark tehas, kus tootmisüksused ja logistikasüsteemid suhtlevad suures osas autonoomselt ehk ilma inimese sekkumiseta. Et sellist küpsusastet saavutada, ei piisa vaid tootmise robotiseerimisest ja automatiseerimisest. Maksimaalse efektiivsuse ja digitaliseerituse saavutamiseks tuleb timmida kogu tarneahelat ning lisaks tootmisele kaasata laod, müük, ost, planeerimine jne. Kuidas seda saavutada? 

  Egon Raamat

  Egon Raamat

  31. august 2021

Saada kiri

Vastame kirjale 24h jooksul
Email again: